
Data as the Digital Heartbeat
12. JUNI 2025 · KØBENHAVN
Vi er med på AIDC-konferencen ‘Data as the Digital Heartbeat: Transparency and Value Creation in the Modern Value Chain. Mød bl.a. Lea Schick og Alexandre Alapetite fra Alexandra Instituttet.
Vi styrker virksomheder, kommuner, regioner og styrelser digitalt. Hos os kan I få udviklet specialløsninger og få uvildig rådgivning om data og digitale teknologier.
Nye digitale teknologier kan både monitorere tættere og finjustere løbende, så forsyning og forbrug kan følges ad. Det højner jeres driftssikkerhed.
Når I opsamler data direkte fra netværket og hele vejen fra værket til forbrugeren, ved I præcist, hvor I skal sætte ind for at optimere.
Bedre udnyttelse af data og digitalisering er vejen frem, hvis energi- og forsynings-branchen skal blive grønnere, og vi skal nå klimamålene.
Data spaces skal sikre, at vi kan dele data på en god måde. Med hvad er et data space?
Lea Schick, PhD og Senior Research and Innovation Manager, har udarbejdet en rapport om emnet, stiftet et ekspertpanel og afholdt en webinarrække, som vi anbefaler, hvis emnet er nyt for dig.
12. JUNI 2025 · KØBENHAVN
Vi er med på AIDC-konferencen ‘Data as the Digital Heartbeat: Transparency and Value Creation in the Modern Value Chain. Mød bl.a. Lea Schick og Alexandre Alapetite fra Alexandra Instituttet.
26. JUNI 2025 · KØBENHAVN
Alexandra Instituttet og DigitalLead inviterer til netværksmøde i innovationsnetværk om data spaces. Dette møde er en masterclass – sådan bygger du et data space.
TID OG STED EFTER AFTALE
Få et skræddersyet oplæg (eller workshop) om fremtidens integrerede energisystem. Vores eksperter står klar til at give dig indsigt i, hvordan din virksomhed kan være en aktiv spiller i udviklingen.
Verdo har med hjælp fra vores eksperter fået udviklet et nyt digitalt værktøj, som beregner det optimale tidspunkt for at opsamle CO2.
“Som energi- og infrastrukturselskab er vi dybt involveret i CO2-processen. Værktøjet kan tjene en dobbelt funktion, idet det kan bruges til daglig produktionsplanlægning og som beslutningsstøtte i forhold til investering i et CO2-fangstanlæg og bestemmelse af størrelsen heraf.”
Preben Dalsgaard Pedersen
Senior Specialist, Verdo
Træk på os og kontakt Jesper Rosleff på
+45 20 85 90 20 eller jesper.rosleff@alexandra.dk
Ⓒ 2025 - Alexandra Instituttet A/S
CVR nr. 24 21 33 66