
Kundekrav og lovkrav skød sikkerhedseventyr i gang
På 8 måneder har softwareudviklerne hos AGRAMKOW fået sat security by design øverst på dagsordenen og ved præcis, hvilke næste skridt de nu skal i gang med for at komme helt i mål.
CeramicSpeed har udvidet sit fokus fra mekanik til digital innovation ved at lancere en cykelsportsapp og en kommende vibrationssensor til industrikunder. Med denne digitale transformation opstod behovet for at styrke IoT-sikkerheden og undgå datasikkerhedsbrud.
Gennem et udviklingsforløb har CeramicSpeed opnået metodikker til at strukturere arbejdet omkring IoT-sikkerhed, skabt overblik over relevante standarder, øget opmærksomheden på interne processer og modtaget uvildig eksperthjælp. Dette har styrket deres position som en digitalt orienteret virksomhed med solidt fokus på sikkerhed.
Ifølge Nicklas Simonsen er det én ting at få overblik over mulige sikkerhedshuller, men en helt anden udfordring at vurdere, hvor farlige de rent faktisk er. En vigtig prioritering for virksomheder er netop at identificere og vurdere sikkerhedshuller korrekt.
Hans råd til andre er:
CeramicSpeed opfordrer virksomheder til at prioritere og forstå sikkerhedshullernes potentielle farlighed. Nicklas Simonsen betoner vigtigheden af at etablere klare processer og ansvarsområder samt at inddrage sikkerhedsforanstaltninger som en værdifuld del af markedsføringen.
Jo flere historier folk hører om, hvad der kan gå galt med sikkerheden, jo mere opmærksomme bliver folk på, at det er vigtigt at have styr på sikkerheden.
Man kan faktisk godt argumentere for, at de kroner man investerer i sikkerhed, de kommer tilbage i solgte produkter.
Project Manager
CeramicSpeed
Vi tilbyder udviklingsforløb i samarbejde med Industriens Fond. De har til formål at hjælpe danske produktionsvirksomheder med at udvikle IoT-sikkerhed.
Sådan er andre virksomheder blevet bevidste om deres trusselsbillede og fundet svar på, hvor de skulle sætte ind for at styrke it-sikkerheden i deres løsninger:
På 8 måneder har softwareudviklerne hos AGRAMKOW fået sat security by design øverst på dagsordenen og ved præcis, hvilke næste skridt de nu skal i gang med for at komme helt i mål.
Vil du sælge IoT-produkter, skal du have styr på sikkerheden. Så kort kan det siges ifølge Micro Technic, der oplever stor efterspørgsel på sikre IoT-løsninger. Derfor er det vigtigt at være opdateret og deltage i netværk. Og netop derfor deltog de i et IoT-sikkerhedsforløb.
Enkotec indsamler og bearbejder data fra deres maskiner via en cloudløsning. Et kursusforløb i IoT-sikkerhed har givet dem overblik over mulige risici.
Ⓒ 2025 - Alexandra Instituttet A/S
CVR nr. 24 21 33 66