Dette er et AI-genereret billede

Cybersikkerhed

’Cykelhjelm’ mod cyberangreb: MADE-projekt hjælper med at bygge sikkerhed ind i produkterne

CeramicSpeed er blevet skarpere på at bygge cybersikkerhed ind i produkterne. I et MADE Samarbejdsprojekt har de fået bedre overblik over, hvor der kan være potentielle sikkerhedsbrister i udviklingen af en trådløs vibrationssensor.

“Vi er ikke eksperter i det hele selv, så derfor har det været vigtigt for os at få nogen ind, som kunne fungere som en udvidet R&D-afdeling, for at hjælpe os med at finde ud af, hvilke ting vi skal arbejde med først og hvordan,” fortæller Nicklas Simonsen, der er Head of Digital hos CeramicSpeed.

Virksomheden i Holstebro, der har lidt over 100 ansatte, er førende inden for produktion af keramiske kuglelejer med lav friktion til både industrien og landevejscykler. Deres produkter er kendt for længere levetid og ydeevne, og i de seneste år har de udvidet med digitale løsninger.

CeramicSpeed har tidligere fået indsigt i, hvordan de kan fremstille slidstærke cykelkomponenter i et MADE Demonstrationsprojekt.

Den trådløse vibrationssensor, som CeramicSpeed er ved at udvikle, er målrettet industrien og giver besked, når der er behov for service.

“Nedetid betyder tabt arbejdstid og produktion, som vores kunder ofte ikke kan indhente igen, fordi de har så travlt. Med vores sensor vil de kunne nå at servicere maskinerne, inden de går i stykker. Det handler bl.a. om at holde øje med kuglelejer og andre ting som ubalance og løshed,” forklarer Nicklas Simonsen.

Samarbejdet med os har givet CeramicSpeed en forståelse af, hvilken effekt forskellige udefrakommende trusler har. Det er sket gennem en række dybtgående analyser, som ifølge Nicklas Simonsen har givet dem viden og kompetencer, som de ikke selv havde.

“Projektet har givet os et overblik over, hvordan cybersikkerheden for vores produkt er. Vi har fået kortlagt, hvad der er af sikkerhedshuller og risici, og derefter har vi prioriteret, hvor mange ressourcer vi skal kaste efter de forskellige indsatser. Vi ser samarbejdet som en forlænget arm, der giver os adgang til viden, som vi ikke har in-house,” forklarer han.

I projektet har man kigget på risiciene i det flow af data, som deres sensor indgår i mellem maskine og cloud. De har arbejdet med ‘tamper protection’, som bedst kan oversættes til, hvordan man udvikler mekanismer, der forhindrer uønsket adgang til et produkt. I en sidste analyse har man kigget på kryptering i det flow, som deres enhed ingår i.

“Hvis nogen udefra begår misbrug ved f.eks. at få maskinen til at stoppe, så vil det også koste en virksomhed rigtig mange penge i tabt arbejdsfortjeneste og produktion. Det har selvfølgelig været vigtigt for os at sørge for, at den data, der flyder mellem en maskine og cloud, ikke bliver opsnappet. Det er vigtigt, at vi kan garantere, at den data, vi leverer til kunden, også rent faktisk er deres data,” forklarer han.

Skræddersyet cybersikkerhed
Projektet har givet en erkendelse af, at man skal være transparent omkring cybersikkerhed. 

“Der er ikke nogen, der bliver 100 procent sikre. Det er naivt at tro, at man ikke kan blive hacket, og det er falsk markedsføring, hvis nogen påstår det. Derfor handler det også om at have en snak med dine kunder om, hvor de er sårbare henne, og hvordan vi skal sikre deres system i det setup, som vores produkt indgår i. Heldigvis har mange af vores kunder et miljø, hvor der er en fysisk barriere, der gør, at det er svært at komme ind,” forklarer han.

Samlet set har forløbet gjort, at CeramicSpeed arbejder mere aktivt og målrettet med sikkerhed.

Der er mange lag i cybersikkerhed, og det er komplekst. Derfor har det været godt at indgå i et forløb med en ekstern videnpartner, lyder det fra Nicklas Simonsen:

“Alle, der har været med i forløbet, har fået en skarpere forventning til, hvordan de bygger sikkerhed ind i produkterne. Som udvikler handler det om at gøre cybersikkerhed til en del af kvalitetssikringen for at vise, at man har et godt produkt, og at det er noget, man kan kvantificere på lige fod med andre performanceparametre. Ligesom man dokumenterer hestekræfter på en bil, så skal vi kunne sige, at vi er sikre på, hvordan sikkerheden er opnået og opretholdes,” forklarer han.

Det er relevant for alle virksomheder
Ifølge vores Principal Solution Architect Jakob Langdal Jensen er samarbejdet med CeramicSpeed et godt eksempel på, hvorfor det er vigtigt at indlede innovationsarbejde med at få indsigt i potentielle sårbarheder. Det er relevant for alle virksomheder, der vil bygge IoT-produkter.

“Der kommer flere og flere IoT-enheder på markedet, og vi ser samtidig en udvikling på området. Hvor det tidligere var svært at bygge de her sikkerhedsmekanismer ind, så er der flere ting, der i dag er nemmere.

Mange af de platforme, som man bruger, har ikke tidligere haft fokus på at få bygget sikkerhedsmekanismer ind, men med nye chips og hardware er det blevet mere standardiseret.

Det sker ikke automatisk, men det er blevet mere automatiseret,” forklarer Jakob Langdal Jensen, der er i vores Digital Experience and Solutions Lab.

CeramicSpeed
CeramicSpeed ligger i Holstebro og producerer hybride kuglelejer med lav friktion til sportsverdenen og industrien.

Virksomheden blev etableret i 2004 og er i dag en af verdens førende producenter af keramiske lejeprodukter og optimerede kæder til cykelindustrien.

Alle virksomhedens produkter er håndlavede i Danmark. Viden fra cykellejer var i 2008 startskuddet til industrielle applikationer.

CeramicSpeed distribuerer til over 50 lande med et stadigt voksende team på kontorer i Europa, Asien og Amerika. Virksomheden har 80 ansatte.

MADE Samarbejdsprojekt
CeramicSpeed indgik i et MADE Samarbejdsprojekt med os.

Projektet forløb fra januar til maj 2024 og gik ud på at identificere de risici, som CeramicSpeed har i deres interne sikkerhedslandskab.

Samarbejdsprojektet er støttet af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og Den Europæiske Regionalfond.

Del dette:

Formular indsendt!