
Kortdage
12. – 14. NOVEMBER 2025 · AALBORG
Kortdage er Danmarks årlige konference, der samler hele geodatabranchen til faglige oplæg, netværk og udstilling. Mød bl.a. Oliver Hjermitslev, der giver dig indsigt i søgning i geodata med naturligt sprog.
Fra 2027 begynder indfasningen af det digitale produktpas for produkter i EU – først for stål, dernæst for tekstiler, dæk, batterier og aluminium og senere for alle produktkategorier.
Du er sikkert i fuld gang med klargøring af data om materialer, oprindelse, holdbarhed og klimaaftryk, men har du tænkt over, hvordan du rent faktisk får folk til at scanne dit produkt, når de står i butikken? Og har du overvejet, hvordan du gør produktpasset til en konkurrencefordel frem for en compliance-øvelse?
Her er kurset, der kombinerer viden om det digitale produktpas med adfærdsdesign og digitalisering, så du får mest muligt ud af det digitale produktpas.
Med den rette eksekvering kan det digitale produktpas bidrage til at differentiere dit produkt og dit brand, så du opnår en konkurrencefordel fremfor blot en tung dataøvelse. Du bliver klogere på, hvordan du med adfærdsdesign kan motivere dine forbrugerne til rent faktisk at scanne dit produkt og motivere til mere bæredygtig adfærd – fx at reparere, beholde eller gensælge produkter i stedet for at kassere.
Kurset klæder dig på til at arbejde både strategisk og operationelt med det digitale produktpas, så dine kunder ikke bare kan tage bæredygtige valg – men faktisk gør det.
Alle virksomheder vil i de kommende år blive omfattet af reglerne om det digitale produktpas. Hvis dit produkt ikke er omfattet af det digitale produktpas i første omgang, kan du med fordel udnytte ventetiden til at komme godt i gang.
Kurset er relevant for:

Trine Plambech
Director of Digital Sustainability
Digitalisering og bæredygtighed / psykologi / antropologi / adfærdsdesign

Lea Schick
Research & Innovation Specialist, PhD
Data spaces og relationen til det digitale produktpas

Andreas Fessler
Techno-Anthropologist
Digitalisering / sociologi / adfærdsdesign

Nicolai Mendgaard-Johannsen
Head of Insights Lab
Digitalisering / antropologi / adfærdsdesign
Trine Plambech
Director of Digital Sustainability
Alexandra Instituttet
trine.plambech@alexandra.dk
Måske kunne disse events også have din interesse:

12. – 14. NOVEMBER 2025 · AALBORG
Kortdage er Danmarks årlige konference, der samler hele geodatabranchen til faglige oplæg, netværk og udstilling. Mød bl.a. Oliver Hjermitslev, der giver dig indsigt i søgning i geodata med naturligt sprog.

18. NOVEMBER 2025 · KØBENHAVN
IDA IT og Rådet for Digital Sikkerhed inviterer til gå-hjem-møde om danske sprogmodeller. Mød bl.a. Torben Blach, der præsenterer perspektiverne for et AI-baseret søgeinterface til Danmarks Nationalleksikon.

START: 18. NOVEMBER 2025 · HØRSHOLM
På dette kursus bliver I trænet i at anvende de nyeste sikkerhedsværktøjer i jeres egen virksomhed, så I kan arbejde strategisk med IoT-cybersikkerhed. Det er gratis at deltage.