Alexandra Instituttet A/S // Om os // Medarbejdere // Ole Lehrmann Madsen

Ole Lehrmann Madsen

CEO / Direktionen

Ole Lehrmann Madsen

Ole har siden 1999 sat en faglig, strategisk og ledelsesmæssig retning for Alexandra Instituttet. Gennem sit medlemskab af en række danske og internationale forskningsråd bidrager Ole til dansk forsknings- og innovationspolitik. Desuden er han medstifter af og bestyrelsesformand for virksomheden Mjølner Informatics A/S. 

Ole brænder for det, som Alexandra Instituttet er sat i verden for – nemlig at hjælpe danske virksomheder med at føre værdi til deres produkter og services gennem forskningsbaseret innovation ved at sammensætte det rette miks af virksomheder og forskere. Ole rådgiver også om offentligt/privat samarbejde baseret på erfaringerne fra IT-byen Katrinebjerg og It-væksthuset i København.

Ole er mag.scient. i datalogi fra Aarhus Universitet, hvor han også tog sin ph.d., og har været gæsteforsker ved Stanford University og forskningsmedarbejder ved Sun Micro Systems Laboratories i Californien. Ole har beskæftiget sig med objekt-orienteret programmering i samarbejde med professor Kristen Nygaard og Birger Møller-Pedersen, Universitetet i Oslo og professor Bent Bruun Kristensen, Syddansk Universitet, og har udviklet det objekt-orienterede programmeringssprog BETA.
 
Ud over at være Alexandra Instituttets direktør er Ole Lehrmann Madsen også formand for ATV's Digitale Vismandsråd og næstformand i EU DG Connect Advisory Forum for ICT for Horizon 2020. 

Profilbillede af Ole Lehrmann Madsen
CEO
Direktionen
+45 20 15 44 51
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 222
-
Profilbillede af Agnethe Kirstine Grøn
Senior Design Anthropologist
+45 93 52 15 45
Njalsgade 76, 2300 København S
Alexandre Alapetite
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 61 69 52 47
Njalsgade 76, 2300 København S
1. etage lokale 5B04
Machine Learning Specialist
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Anders Ringsborg Aarenstrup Hansen
Assistant Software Engineer
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 333
Deputy Director, Professor
Head of Data Science and Engineering Lab
Direktionen
+45 41 15 12 48
Njalsgade 76, 2300 København S
Praktikant
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Anne Bøgh Fangel
Principal Organisation Analyst
+45 22 25 53 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Asger Nyman Christiansen
Senior Visual Computing Engineer
+45 40 49 02 81
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Bente Larsen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 30 59 52 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 370B
Profilbillede af Berit Skjernaa
Senior Security and Privacy Specialist, PhD
+45 26 58 53 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Software Specialist
+45 93 52 12 34
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Brian Bunch Christensen
Senior Computer Graphics Engineer
+45 23 64 17 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Cédric Giffart
Senior Software Engineer
Intern it
+45 27 63 89 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Student Programmer
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Senior Software Engineer
+45 93 52 17 63
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Daniel Andersen
Senior Mobile Systems Architect
+45 61 67 32 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Profilbillede af Eva Bjerum
Distinguished Organisation Analyst, New Ways of Working
+45 23 38 20 52
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
COO Dansk Center for Anvendt Kunstig Intelligens
+45 24 82 90 60
Njalsgade 76, 2300 København S
Head of Interactive Spaces Lab
Principal Mobile Systems Architect, PhD
+45 40 19 45 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 133
Profilbillede af Frederik Tollund Juutilainen
Software Developer
+45 20 77 63 49
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Computer Vision and Simulation Specialist
+45
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Gert Læssøe Mikkelsen
Head of Security Lab, PhD
+45 24 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 380
Profilbillede af Gunnar Kramp
Senior Concept Developer
+45 23 66 97 29
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Accountant
Regnskab
+45 40 98 23 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 384
Profilbillede af Hans Hansen
Software Engineering Assistant
+45 93 50 86 02
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Helena Marie Meyer
Senior Software Engineer
+45 26 14 02 33
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Henrik Pedersen
Team Leader
+45 22 59 77 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Inge Haunstrup
Head of Finance
Regnskab
+45 41 43 35 37
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 384
Profilbillede af Jacob Andersen
Senior Software/ICT Engineer
+45 61 70 43 05
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Jakob Fredslund
Senior Solutions Architect, PhD
+45 28 93 91 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 132
Profilbillede af Jakob Langdal Jensen
Principal Cloud Architect
+45 23 38 24 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 131
Profilbillede af Jan Neerbek
Senior IT Solutions Architect
+45 61 78 42 92
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Business Development Manager
Salg
+45
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 218
Profilbillede af Jon Wenzel Kragstrup
Chief Financial Officer
Direktionen
+45 41 74 17 39
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 226
Senior Security Architect, PhD
+45 51 72 89 30
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Strategic Designer
+ 45 25 17 71 15
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Kaj Grønbæk
Distinguished Scientific Advisor
+45 21 49 56 34
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 124
Senior User Experience Specialist, PhD
+45 51 88 30 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Profilbillede af Karsten Noe
Principal Visual Computing Specialist
+45 40 24 80 03
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Kaspar Nielsen
Principal Software Architect
+45 61 79 05 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Profilbillede af Kasper Noer Andersen
Specialist Organisation Analyst
+45 26 83 80 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Assistant Anthropologist, CuraPlan Instructor
+45 26 21 15 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 317
Profilbillede af Kasper Nørlund
Senior Designer
+45 26 84 73 12
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Creative Technologist
+45 53 53 58 50
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Studentermedhjælper
+45 93 50 89 18
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Katrine Hommelhoff Jensen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 26 28 27 98
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Kenny Erleben
Team Leader
+45 29 63 11 08
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Kirsten Preem
Project Controller
Regnskab
+ 45 21 49 91 08
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 382
Visual Computing Engineer
+45 53 37 14 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Lasse Malm Lidegaard
Machine Learning Specialist
+45 31 16 59 43
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Lasse Vestergaard
Specialist Smart Urban Designer
+45 22 41 02 92
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 333
Profilbillede af Laura Møller
Senior Innovation Network Manager
+45 93 50 88 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Laura Lynggaard Nielsen
Specialist Anthropologist
+45 40 17 65 53
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Lea Schick
Research & Innovation Specialist
+45 27 26 54 79
Njalsgade 76, 2300 København S
Lee Lassen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 42 50 05 24
Njalsgade 76, 2300 København S
1. etage
Profilbillede af Lene Mortensen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 72 10 46
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 93 52 17 64
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Lisa Wells
Senior Team Leader
+45 24 63 11 31
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 319
Profilbillede af Liselott Stenfeldt
Head of Interactive Spaces Urban Studio - Architect MAA
+45 61 70 95 06
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Profilbillede af Mads Schaarup Andersen
Senior Usable Security Expert, PhD
+45 93 50 84 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Mads Møller Jensen
Digital Solutions Architect
+45 28 77 63 47
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 133
Profilbillede af Mads Thoudahl
Machine Learning Specialist
+45 93 50 88 22
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Magnus Koch
Computer Graphics Engineer
+45 31 35 06 25
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Marie Blæsild
Assistant Anthropologist, CuraPlan Instructor
+45 21 97 44 77
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 317
Profilbillede af Marie Rørdam Fenger
Senior Digital Innovation Specialist
+45 30 76 07 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 337
Profilbillede af Marlene Thomsen
Marketing and Communications Manager
Kommunikation og Markedsføring
+45 27 28 48 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Martin Møller
Deputy Director
Direktionen
+45 22 15 77 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 224
Profilbillede af Matthias Nielsen
Software Developer and Visual Analytics Specialist
+45 20 65 13 16
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 135
Profilbillede af Mette Breth Bakmand
Senior Digital Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 25 81 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Mia Kruse Rasmussen
Senior Anthropologist
+45 24 66 47 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Michael Christensen
Principal Software Architect
+45 23 38 21 84
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 331
Profilbillede af Michael Bladt Stausholm
Senior Security Architect
+45 20 29 63 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Morten Henriksen Birk
Software Developer
+45 30 11 23 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Profilbillede af Morten Skov Jørgensen
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 21 13 57 07
Njalsgade 76, 2300 København S
Head of Health IT Lab
Professor, Dr.scient.
+45 20 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 320
Morten Pol Engell-Nørregård
Computer Graphics Specialist
+45 93 50 85 64
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Niels Liljedahl Christensen
Machine Learning Specialist
+45 61 71 45 77
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Niklas Kasenburg
Machine Learning Specialist
+45 93 50 85 40
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Nikolaj Volgushev
Cryptography Engineer
+45 93 50 87 41
Njalsgade 76, 2300 København S
Senior Project Manager
+45 93 52 15 46
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Interaction Designer
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Profilbillede af Ole Lehrmann Madsen
CEO
Direktionen
+45 20 15 44 51
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 222
Profilbillede af Per Sondrup
Chief Commercial Officer
Salg
+45 25 14 63 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 220
Profilbillede af Peter Andersen
Head of IT
Intern it
+45 23 38 24 79
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Peter Sebastian Nordholt
Senior Cryptography Engineer, PhD
+45 61 68 44 67
Njalsgade 76, 2300 København S
Senior Business Strategist
+45 93 50 89 17
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Rasmus Bækby
Senior Digital Business Strategist
+ 45 40 35 40 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Rikke Lillelund Wetterstrøm
Senior Innovation Network Manager and Team Leader
+45 51 18 11 82
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Light and Sound Designer, Architect, MAA
+45 26 25 13 35
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 135
Profilbillede af Sacha Mendes da Silva
Deputy Head
+45 30 74 85 76
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Sarah McGillion
Machine Learning Specialist
+45 93 50 89 33
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Sarah Maria Rasch
Senior Anthropologist
+45 29 17 93 02
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 325
Profilbillede af Sarah Maria Niebe Abel
Visual Computing Engineer
+45 93 50 87 61
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Sebastian Cappelen
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 82 26 83
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Shuna Rana Nazari
Machine Learning Specialist
+45 93 52 10 55
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Simon Hammerholt Madsen
Specialist Software Engineer
+45 60 13 85 20
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Profilbillede af Stella Katharina Kofoed
Junior UX designer
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 38 23 58
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Susanne Bjerre Johannesen
Accountant
Regnskab
+45 60 68 20 68
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 383
Profilbillede af Suzan Tugcu
Anthropologist
+45 24 82 02 15
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Søren B. Pedersen
IT Developer and Supporter
Intern it
+45 93 50 86 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Profilbillede af Søren Rasmussen
Visual Computing Engineer
+45 21 80 51 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Søren Krogh Sørensen
Software Developer
+45 27 24 20 90
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 131
Profilbillede af Tejs Scharling
Principal Solution Architect
+45 40 22 82 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 132
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 31 16 67 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Thomas Holst
Specialist Software Engineer
+45 25 75 99 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Profilbillede af Thomas Spanggaard
Project Controller
Regnskab
+45 51 30 59 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 381
Senior Computer Graphics Engineer
+45 51 44 65 87
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tine Kaag Raun
Senior Graphic Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 29 13 11 94
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tore Kasper Frederiksen
Cryptography Engineer, PhD
+45 23 27 77 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Trine Plambech
Principal Green Urban Designer
+45 30 23 66 22
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Trine Ulla Abildgård Winther
Piccoline
Kommunikation og Markedsføring
+45 60 61 82 01
Njalsgade 76, 2300 København S
Security Architect, PhD
+45 93 50 87 40
Njalsgade 76, 2300 København S
Machine Learning Specialist
+45 50 20 50 02
Njalsgade 76, 2300 København S
.