Alexandra Instituttet A/S // Om os // Medarbejdere // Mia Kruse Rasmussen

Mia Kruse Rasmussen

Senior Anthropologist / People, Technology and Business Lab

Mia Kruse Rasmussen

Som antropolog er Mia optaget af, hvordan vi interagerer med hinanden og med verden omkring os.

For at forstå samspillet mellem mennesker og teknologi, observerer, engagerer og udfordrer Mia brugerne og inddrager dem som aktive medspillere i innovationsprocesser og udvikling af ny teknologi. 

I sit antropologiske feltarbejde har Mia særligt fokus på energiforbrug, energibesparelser, indeklima og udvikling af teknologi. Hun deltager i nationale og internationale forsknings- og udviklingsprojekter og har bidraget til videnskabelige publikationer og til udvikling af metoder og værktøjer. 

Hun sidder desuden i Rådet for Sundt Indeklima, hvor hun bidrager med viden om, hvordan indeklima erfares, italesættes og praktiseres i folks hverdag.

Mia er uddannet cand.mag i antropologi fra Aarhus Universitet med en suppleringsuddannelse i organisatorisk kommunikation fra Syddansk Universitet. Hun er certificeret i projektstyring og PRINCE2.

Primære arbejdsopgaver og faglig interesse:

Innovationsprocesser / Enegi og bæredygtighed / Brugerdreven innovation / Etnografiske brugerstudier / Planlægning og facilitering af workshops
Profilbillede af Mia Kruse Rasmussen
Senior Anthropologist
+45 24 66 47 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
-
Alexandre Alapetite
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 61 69 52 47
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
1. etage lokale 5B04
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 219
Deputy Director, Professor
Head of Data Science and Engineering Lab
Direktionen
+45 41 15 12 48
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Anne Bøgh Fangel
Principal Organisation Analyst
+45 22 25 53 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Asger Nyman Christiansen
Senior Visual Computing Engineer
+45 40 49 02 81
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Bente Larsen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 30 59 52 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 370B
Profilbillede af Berit Skjernaa
Senior Security and Privacy Specialist, PhD
+45 26 58 53 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Software Specialist
+45 61 33 37 89
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Brian Bunch Christensen
Senior Computer Graphics Engineer
+45 23 64 17 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Cédric Giffart
Senior Software Engineer
Intern it
+45 27 63 89 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Daniel Andersen
Senior Mobile Systems Architect
+45 61 67 32 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Studentermedhjælper
+45 93 50 89 17
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Eva Bjerum
Distinguished Organisation Analyst, New Ways of Working
+45 23 38 20 52
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
COO Dansk Center for Anvendt Kunstig Intelligens
+45 24 82 90 60
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Accountant
Regnskab
+45 40 83 19 37
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 383
Principal Mobile Systems Architect, PhD
+45 40 19 45 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 133
Profilbillede af Frederik Tollund Juutilainen
Software Developer
+45 20 77 63 49
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Gert Læssøe Mikkelsen
Head of Security Lab, PhD
+45 24 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 380
Profilbillede af Gunnar Kramp
Senior Concept Developer
+45 23 66 97 29
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Senior Business Developer
+45 20 20 40 31
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Hans Hansen
Student Worker
Intern it
+45 93 50 86 02
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Helena Marie Meyer
Senior Software Engineer
+45 26 14 02 33
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Henrik Pedersen
Team Leader
+45 22 59 77 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Ida Landt Ipsen
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 93 50 86 84
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Inge Haunstrup
Head of Finance
Regnskab
+45 41 43 35 37
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 384
Profilbillede af Jacob Andersen
Senior Software/ICT Engineer
+45 61 70 43 05
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Jakob Fredslund
Senior Solutions Architect, PhD
+45 28 93 91 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 132
Profilbillede af Jakob Langdal Jensen
Principal Cloud Architect
+45 23 38 24 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 131
Profilbillede af Jan Neerbek
Senior IT Solutions Architect
+45 61 78 42 92
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Jon Wenzel Kragstrup
Chief Financial Officer
Direktionen
+45 41 74 17 39
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 226
Senior Security Architect, PhD
+45 51 72 89 30
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
CuraPlan Instructor
+45 28 12 57 77
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Kaj Grønbæk
Head of Interactive Spaces Lab, Professor, PhD
+45 21 49 56 34
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 124
Senior User Experience Specialist, PhD
+45 51 88 30 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Profilbillede af Karsten Noe
Principal Visual Computing Specialist
+45 40 24 80 03
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Kaspar Nielsen
Principal Software Architect
+45 61 79 05 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Profilbillede af Kasper Noer Andersen
Specialist Organisation Analyst
+45 26 83 80 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Assistant Anthropologist, CuraPlan Instructor
+45 26 21 15 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Kasper Nørlund
Senior Designer
+45 26 84 73 12
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Studentermedhjælper
+45 93 50 89 18
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Katrine Hommelhoff Jensen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 26 28 27 98
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Team Leader
+45 29 63 11 08
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Kirsten Preem
Project Controller
Regnskab
+ 45 21 49 91 08
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 382
Profilbillede af Lasse Malm Lidegaard
Machine Learning Specialist
+45 31 16 59 43
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 324
Profilbillede af Lasse Vestergaard
Specialist Smart Urban Designer
+45 22 41 02 92
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 337
Profilbillede af Laura Møller
Senior Innovation Network Manager
+45 93 50 88 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Laura Lynggaard Nielsen
Specialist Anthropologist
+45 40 17 65 53
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Lea Schick
Research & Innovation Specialist
+45 27 26 54 79
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Lee Lassen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 42 50 05 24
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
1. etage
Profilbillede af Lene Mortensen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 72 10 46
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Lisa Wells
Senior Team Leader
+45 24 63 11 31
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 319
Profilbillede af Liselott Stenfeldt
Team Leader Interactive Spaces CPH - Architect MAA
+45 61 70 95 06
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Mads Schaarup Andersen
Senior IT Consultant, PhD
+45 93 50 84 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Digital Solutions Architect
+45 28 77 63 47
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 133
Profilbillede af Mads Thoudahl
Machine Learning Specialist
+45 93 50 88 22
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Magnus Koch
Computer Graphics Engineer
+45 31 35 06 25
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Assistant Anthropologist, CuraPlan Instructor
+45 21 97 44 77
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Marie Rørdam Fenger
Digital Innovation Specialist
+45 30 76 07 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 337
Profilbillede af Marlene Thomsen
Marketing and Communications Manager
Kommunikation og Markedsføring
+45 27 28 48 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Martin Møller
Deputy Director
Direktionen
+45 22 15 77 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 224
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage
Profilbillede af Matthias Nielsen
Software Developer and Visual Analytics Specialist
+45 20 65 13 16
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 135
Senior Research & Innovation Specialist
+45 20 75 71 45
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Mette Breth Bakmand
Senior Digital Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 25 81 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Mia Kruse Rasmussen
Senior Anthropologist
+45 24 66 47 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Michael Christensen
Principal Software Architect
+45 23 38 21 84
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 331
Profilbillede af Michael Bladt Stausholm
Senior Security Architect
+45 20 29 63 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Morten Henriksen Birk
Software Developer
+45 30 11 23 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Profilbillede af Morten Skov Jørgensen
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 21 13 57 07
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Morten Kyng
Head of Health IT Lab
Professor, Dr.scient.
+45 20 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 320
Morten Pol Engell-Nørregård
Computer Graphics Engineer
+45 93 50 85 64
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Niels Liljedahl Christensen
Machine Learning Specialist
+45 61 71 45 77
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Niklas Kasenburg
Machine Learning Specialist
+45 93 50 85 40
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Nikolaj Volgushev
Cryptography Engineer
+45 93 50 87 41
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Ole Lehrmann Madsen
CEO
Direktionen
+45 20 15 44 51
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 222
Profilbillede af Per Sondrup
Chief Commercial Officer
Salg
+45 25 14 63 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 220
Profilbillede af Peter Andersen
Senior Software Innovation Specialist
Head of IT
Intern it
+45 23 38 24 79
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 325
Profilbillede af Peter Sebastian Nordholt
Cryptography Engineer, PhD
+45 61 68 44 67
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Preben holst mogensen
Distinguished Participatory Designer
+45 23 38 21 88
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 317
Profilbillede af Rasmus Bækby
Senior Digital Business Strategist
+ 45 40 35 40 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Rikke Lillelund Wetterstrøm
Senior Innovation Network Manager og Team Leader
+45 51 18 11 82
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Light and Sound Designer, Architect, MAA
+45 26 25 13 35
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 135
Deputy Head
+45 30 74 85 76
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Sarah McGillion
Machine Learning Specialist
+45 93 50 89 33
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Sarah Maria Rasch
Senior Anthropologist
+45 29 17 93 02
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Sarah Maria Niebe Abel
Visual Computing Engineer
+45 93 50 87 61
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Sebastian Cappelen
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 82 26 83
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Shuna Rana Nazari
Machine Learning Specialist
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Silje Marie Meltvedt
Specialist Anthropologist
+45 61 68 23 60
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Simon Hammerholt Madsen
Specialist Software Engineer
+45 60 13 85 20
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Profilbillede af Stella Katharina Kofoed
Junior UX designer
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 38 23 58
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Susanne Bjerre Johannesen
Accountant
Regnskab
+45 60 68 20 68
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 383
Profilbillede af Suzan Tugcu
Anthropologist
+45 24 82 02 15
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 219
Profilbillede af Søren B. Pedersen
IT Developer and Supporter
Intern it
+45 93 50 86 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Visual Computing Engineer
+45 21 80 51 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Søren Krogh Sørensen
Software Developer
+45 27 24 20 90
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage
Profilbillede af Tejs Scharling
Principal Solution Architect
+45 40 22 82 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 132
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 31 16 67 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Thomas Holst
Specialist Software Engineer
+45 25 75 99 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Profilbillede af Thomas Kiil Jensen
Business Development Manager
Salg
+45 22 53 16 59
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 218
Profilbillede af Thomas Spanggaard
Project Controller
Regnskab
+45 51 30 59 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 381
Senior Computer Graphics Engineer
+45 51 44 65 87
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tine Kaag Raun
Senior Graphic Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 29 13 11 94
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tore Kasper Frederiksen
Cryptography Engineer, PhD
+45 23 27 77 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Trine Plambech
Principal Green Urban Designer
+45 30 23 66 22
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Trine Ulla Abildgård Winther
Piccoline
Kommunikation og Markedsføring
+45 60 61 82 01
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Zaruhi Aslanyan
Security Architect, PhD
+45 93 50 87 40
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
.