The Alexandra Institute // Om os // Medarbejdere // Martin Møller

Martin Møller

Chief Scientific Officer / Management og direktion

Martin Møller

Som CSO har Martin det overordnede ansvar og skal sætte den strategiske retning for Alexandra Instituttets forsknings- og innovationsindsats. Digitalisering er den største driver for vækst og velfærd i det danske samfund og især for den grønne omstilling, hvor instituttet har et stærkt strategisk fokus.

Martin brænder for anvendelsesorienteret forskning og innovation og motiveres ved at opbygge og skabe nyt i tæt samarbejde med dygtige kolleger, kompetente medarbejdere og eksterne samarbejdspartnere. Dette er den røde tråd igennem Martins forskellige jobs fra software forskningschef hos TERMA, stifter og direktør af it-virksomheden IT+, administrerende direktør for TietoEnator Financial Solutions samt vicedirektør og CSO i Alexandra Instituttet. Han har samtidig stor erfaring inden for ledelse, kontrakt, økonomi, HR og organisation og et stort netværk og relationer til virksomheder og iværksættere.

Martin har en ph.d. i computer science og er én af pionererne inden for det, som i dag betegnes deep learning og har lavet banebrydende forskning inden for udvikling af maskinlæringsalgoritmer til neurale netværk og deep learning.

Martin har desuden været ekstern lektor på Aarhus Universitet og har herigennem erfaring med undervisning og vejledning af studerende.

Primære arbejdsopgaver og faglig interesse:

Main tasks and expertise

Forskningsbaseret innovation / Ledelse / Organisationsudvikling / Strategiudvikling / Strategiimplementering / Styrings- og forretningsprocesser / Forretningsudvikling / Salg / Matchmaking / Strategiske partnerskaber / Maskinlæring / Neurale netværk / Optimering / Anvendt matematik
Profilbillede af Martin Møller
Chief Scientific Officer
Management
+45 22 15 77 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 379
-
Profilbillede af Agnethe Kirstine Grøn
Senior Design Anthropologist
+45 93 52 15 45
Njalsgade 76, 2300 København S
Alexandre Alapetite
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 61 69 52 47
Njalsgade 76, 2300 København S
1. etage lokale 5B04
Machine Learning Specialist
+45 93 52 16 42
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Anders Ringsborg Aarenstrup Hansen
Assistant Software Engineer
+45 22 64 56 48
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
It-supporter
Intern it
+45 93 52 17 90
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 231
Director Cph
Management
+45 41 15 12 48
Njalsgade 76, 2300 København S
Manager – Technologies in Practice
Principal Organisation Analyst
+45 22 25 53 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Bente Larsen
Senior Content Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 30 59 52 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 370B
Profilbillede af Cédric Giffart
Senior Software Engineer
Intern it
+45 27 63 89 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 237
Student Programmer
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Daniel Andersen
Senior Mobile Systems Architect
+45 61 67 32 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 227
Profilbillede af Eva Bjerum
Distinguished Organisation Analyst
New Ways of Working
+45 23 38 20 52
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Head of Interactive Spaces Lab
Principal Mobile Systems Architect, PhD
+45 40 19 45 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 234
Computer Vision and Simulation Specialist
+45 93 52 16 97
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Gert Læssøe Mikkelsen
Head of Security Lab, PhD
+45 24 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 226
Profilbillede af Gunnar Kramp
Senior Concept Developer
+45 23 66 97 29
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Principal Product Manager Healthcare IT
+45 21 25 73 83
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 317
Senior Project Manager
+45 21 99 87 10
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Henrik Pedersen
Head of Visual Computing Lab, PhD
+45 22 59 77 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Inge Haunstrup
Head of Finance
Regnskab
+45 41 43 35 37
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 386
Software Developer
+45 93 52 18 25
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 225
Profilbillede af Jacob Andersen
Senior Software/ICT Engineer
+45 61 70 43 05
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Jakob Fredslund
Senior Solutions Architect, PhD
+45 28 93 91 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Jakob Langdal Jensen
Principal Cloud Architect
+45 23 38 24 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 232
Head of Data Science and Engineering Lab
Njalsgade 76, 2300 København S
Senior Software Engineer
+45 30 22 15 65
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Business Development Manager
Salg
+45 20 85 90 20
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Jon Wenzel Kragstrup
Chief Financial Officer
Management
+45 41 74 17 39
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 380
Senior Security Architect, PhD
+45 51 72 89 30
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 222
Strategic Designer
+ 45 25 17 71 15
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Kaj Grønbæk
Distinguished Scientific Advisor
+45 21 49 56 34
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 124
Senior User Experience Specialist, PhD
+45 51 88 30 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 232
Profilbillede af Karsten Noe
Principal Visual Computing Specialist
+45 40 24 80 03
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Kaspar Nielsen
Principal Software Architect
+45 61 79 05 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 233
Profilbillede af Kasper Noer Andersen
Specialist Organisation Analyst
+45 26 83 80 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Creative Technologist
+45 53 53 58 50
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Profilbillede af Katrine Hommelhoff Jensen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 26 28 27 98
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Kirsten Preem
Project Controller
Regnskab
+ 45 21 49 91 08
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 381
Accountant
Regnskab
+45 93 52 22 70
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 384
Assistant Software Engineer
+45 25 46 17 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Visual Computing Engineer
+45 53 37 14 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Laura Møller
Strategic Project Manager
+45 93 50 88 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Profilbillede af Laura Lynggaard Nielsen
Senior Anthropologist
+45 40 17 65 53
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Senior Research and Innovation Manager
+45 27 26 54 79
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Lene Mortensen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 72 10 46
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 93 52 17 64
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Lisa Wells
Senior Team Leader
+45 24 63 11 31
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 319
Profilbillede af Mads Schaarup Andersen
Senior Usable Security Expert, PhD
+45 93 50 84 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 224
Profilbillede af Magnus Koch
Computer Graphics Engineer
+45 31 35 06 25
Njalsgade 76, 2300 København S
Studentermedhjælper
+45 51 24 33 88
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Marie Rørdam Fenger
Senior Digital Innovation Specialist
+45 30 76 07 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 337
Profilbillede af Marlene Thomsen
Marketing and Communications Manager
Kommunikation og Markedsføring
+45 27 28 48 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Martin Møller
Chief Scientific Officer
Management
+45 22 15 77 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 379
Profilbillede af Mette Breth Bakmand
Senior Digital Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 25 81 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Michael Christensen
Principal Software Architect
+45 23 38 21 84
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 331
Profilbillede af Michael Bladt Stausholm
Senior Security Architect
+45 20 29 63 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 224
Profilbillede af Morten Henriksen Birk
Software Developer
+45 30 11 23 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Profilbillede af Morten Skov Jørgensen
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 21 13 57 07
Njalsgade 76, 2300 København S
Head of Health IT Lab
Professor, Dr.scient.
+45 20 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 320
Morten Pol Engell-Nørregård
Senior Computer Graphics and Simulation Specialist
+45 93 50 85 64
Njalsgade 76, 2300 København S
Portrætbillede af Niels Husted Kjær
Chief Executive Officer
Management
+45 40 99 55 02
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 378
Senior Machine Learning Specialist
+45 93 50 85 40
Njalsgade 76, 2300 København S
Student Worker
Intern it
+45 93 52 21 66
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Ole Lehrmann Madsen
Alexandra-ambassadør
+45 20 15 44 51
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Ada bygningen, 2. etage lokale 224
Visual Computing Specialist
+45 31 21 46 56
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Security Architect
+45 22 78 07 36
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Peter Andersen
Senior Software Innovation Specialist
Head of IT
Intern it
+45 23 38 24 79
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 237
Principal Visual Computing Engineer
+45 28 74 54 46
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Senior Business Strategist
+45 24 44 74 67
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Rasmus Bækby
Manager – Digital Business
+ 45 40 35 40 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Rikke Lillelund Wetterstrøm
Head of People, Technology and Business Lab
+45 51 18 11 82
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 333
Light and Sound Designer, Architect, MAA
+45 26 25 13 35
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 230
Profilbillede af Sarah Maria Rasch
Senior Anthropologist
+45 29 17 93 02
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Profilbillede af Sarah Maria Niebe Abel
Simulation Specialist
+45 93 50 87 61
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Sebastian Cappelen
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 82 26 83
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Shuna Rana Nazari
Machine Learning Specialist
+45 93 52 10 55
Njalsgade 76, 2300 København S
Senior Security Architect, PhD
+45 23 71 22 20
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 222
Techno-Anthropologist
+45 21 99 87 11
Njalsgade 76, 2300 København S
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 38 23 58
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Susanne Bjerre Johannesen
Accountant
Regnskab
+45 60 68 20 68
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 383
Senior Machine Learning Specialist
+45 26 11 33 16
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Søren B. Pedersen
Interaction Design Developer
+45 93 50 86 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 231
Profilbillede af Søren Rasmussen
Visual Computing Engineer
+45 21 80 51 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Søren Krogh Sørensen
Software Developer
+45 27 24 20 90
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 227
Profilbillede af Tejs Scharling
Principal Solution Architect
+45 40 22 82 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 31 16 67 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Specialist Software Engineer
+45 25 75 99 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 325
Profilbillede af Thomas Spanggaard
Project Controller
Regnskab
+45 51 30 59 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 382
Senior Computer Graphics Engineer
+45 51 44 65 87
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tine Kaag Raun
Senior Graphic Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 29 13 11 94
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Business Development Manager
Salg
+45 61 79 53 21
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard building, 3rd floor lokale 375
Profilbillede af Tore Kasper Frederiksen
Senior Cryptography Engineer, PhD
+45 23 27 77 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 223
Profilbillede af Trine Plambech
Manager – Intelligent Sustainability
Principal Green Urban Designer
+45 30 23 66 22
Njalsgade 76, 2300 København S
Security Architect, PhD
+45 93 50 87 40
Njalsgade 76, 2300 København S
Cyber-Physical Specialist
+45 50 20 50 02
Njalsgade 76, 2300 København S
.