
Brug af borgerskabte data i klinikken
4. DECEMBER 2023
Kom til webinar i Nationalt Netværk for Borgerskabte Data. Her får du inspiration til nye kliniske use cases inden for diagnostik, behandling, forebyggelse og egenomsorg.
Et ekspertpanel har mødtes til to fysiske arbejdsdage, hvor de i fællesskab har udviklet use cases for et energidataspace og diskuteret værdien af, potentialerne for og udfordringerne ved at lave et dansk energidataspace.
På dette webinar vil de dele deres erfaringer, præsentere use cases og komme med en række anbefalinger til, hvordan vi kan komme videre med at realisere et dansk energidataspace.
Energistyrelsens Forsyningsdigitaliseringsprogram, som også arbejder med dataøkosystemer, vil deltage som aftager af anbefalingerne.
Følgende har deltaget i Ekspertpanelet: Energinet, Trefor, N1, Radius/Cerius, Center Denmark, DTU, KMD, Inilab, Systemate, Green Lab Skive, Eurisco, FlexShape, Neogrid Technologies og Alexandra Instituttet.
Ekspertpanelet og dette 5. webinar i serien om data spaces er organiseret i samarbejde med Digital Energy Hub og KMD.
Webinaret har særligt fokus på energisektoren men er også interessant, hvis man arbejder med data spaces i andre domæner.
Webinaret er relevant for:
Introduktion til Ekspertpanelet for energidataspaces
v. Digital Energy Hub og Alexandra Instituttet
Præsentationer af konkrete usecases og og erfaringer fra ekspertpanelets deltagere:
Ekspertpanelets anbefalinger
v. KMD, Digital Energy Hub og Alexandra Instituttet
Respons fra Forsyningsdigitaliseringsprogrammet/ENS
v. Thea Madsen
Respons fra Digitaliseringsstyrelsen
v. Adam Arendt
Fælles debat om vejen fremad
Hvis du vil vide mere, er du velkommen til at kontakte:
Lea Schick
Research and Innovation Specialist i Alexandra instituttet
lea.schick@alexandra.dk
+45 27 26 54 79
Måske kunne disse arrangementer også have din interesse:
4. DECEMBER 2023
Kom til webinar i Nationalt Netværk for Borgerskabte Data. Her får du inspiration til nye kliniske use cases inden for diagnostik, behandling, forebyggelse og egenomsorg.
5. DECEMBER 2023
På workshoppen den 5. december lærer du at arbejde med it-sikkerhed på strategisk niveau og at udvikle en strategi for din organisation eller virksomhed. Som forberedelse bedes du deltage i FE’s webinar den 28. november om den aktuelle cybertrussel.
5. DECEMBER 2023
Er du interesseret i at forme fremtidens intelligente byer? Så bør du deltage i vores kommende netværksmøde, hvor både offentlige og private sektorer samles for at udforske det danske IoT-landskab.
Ⓒ 2023 - Alexandra Instituttet A/S
CVR Nr. 24 21 33 66