Alexandra Instituttet A/S // Om os // Medarbejdere // Morten Henriksen Birk

Morten Henriksen Birk

Software Developer / Interactive Spaces Lab

Morten Henriksen Birk

Morten er uddannet cand.scient. i datalogi fra Aarhus Universitet, hvor han har specialiseret sig inden for Augmented Reality og Shape-changing Interfaces.

Hans primære arbejdsområde ligger inden for Augmented Reality, hvor han primært har beskæftiget sig med Augmented Reality inden for produktion.

I forbindelse med bl.a. forskningsprojektet MADE har Morten stået for udviklingen af en række Industri 4.0 prototyper. Mortens primære fokus har været applikationer udviklet til Microsoft Hololens, men han har også arbejdet med prototyper baseret på projection mapping samt mobilapplikationer baseret på ARCore.

Sideløbende med sit arbejde på Alexandra Instituttet arbejder Morten som co-founder i start-up-virksomheden, FieldSense, der leverer satellitovervågning af marker til landbruget.

Primære arbejdsopgaver og faglig interesse:

Main tasks and expertise

Augmented Reality / Instruktioner til industrien / JavaScript / Java / C# / Python / PHP / Angular / React
Profilbillede af Morten Henriksen Birk
Software Developer
+45 30 11 23 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
-
Profilbillede af Agnete Steen Mortensen
Feltpraktikant
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Agnethe Kirstine Grøn
Senior Design Anthropologist
+45 93 52 15 45
Njalsgade 76, 2300 København S
Alexandre Alapetite
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 61 69 52 47
Njalsgade 76, 2300 København S
1. etage lokale 5B04
Machine Learning Specialist
+45 93 52 16 42
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Anders Ringsborg Aarenstrup Hansen
Assistant Software Engineer
+45 22 64 56 48
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
It-supporter
Intern it
+45 93 52 17 90
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 231
Deputy Director, Professor
Head of Data Science and Engineering Lab
Direktionen
+45 41 15 12 48
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Anne Bøgh Fangel
Manager – Technologies in Practice
Principal Organisation Analyst
+45 22 25 53 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Bente Larsen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 30 59 52 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 370B
Profilbillede af Berit Skjernaa
Senior Security and Privacy Specialist, PhD
+45 26 58 53 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Bjarke Hou Kammersgaard
Software Specialist
+45 93 52 12 34
Njalsgade 76, 2300 København S
Communications Trainee
Kommunikation og Markedsføring
+45 22 15 45 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Cédric Giffart
Senior Software Engineer
Intern it
+45 27 63 89 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 237
Student Programmer
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Daniel Andersen
Senior Mobile Systems Architect
+45 61 67 32 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 227
Profilbillede af Eva Bjerum
Distinguished Organisation Analyst
New Ways of Working
+45 23 38 20 52
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
COO Dansk Center for Anvendt Kunstig Intelligens
+45 24 82 90 60
Njalsgade 76, 2300 København S
Head of Interactive Spaces Lab
Principal Mobile Systems Architect, PhD
+45 40 19 45 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 234
Computer Vision and Simulation Specialist
+45 93 52 16 97
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Gert Læssøe Mikkelsen
Head of Security Lab, PhD
+45 24 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 380
Profilbillede af Gunnar Kramp
Senior Concept Developer
+45 23 66 97 29
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Accountant
Regnskab
+45 40 98 23 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 384
Student Programmer
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Principal Product Manager Healthcare IT
+45 21 25 73 83
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 317
Profilbillede af Henrik Pedersen
Head of Visual Computing Lab, PhD
+45 22 59 77 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Inge Haunstrup
Head of Finance
Regnskab
+45 41 43 35 37
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 384
Software Developer
+45 93 52 18 25
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 225
Profilbillede af Jacob Andersen
Senior Software/ICT Engineer
+45 61 70 43 05
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Jakob Fredslund
Senior Solutions Architect, PhD
+45 28 93 91 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Jakob Langdal Jensen
Principal Cloud Architect
+45 23 38 24 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 232
Specialist Software Engineer
+45 93 52 20 48
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Senior Software Engineer
+45 30 22 15 65
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Business Development Manager
Salg
+45 20 85 90 20
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 218
Profilbillede af Jon Wenzel Kragstrup
Chief Financial Officer
Direktionen
+45 41 74 17 39
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 226
Senior Security Architect, PhD
+45 51 72 89 30
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Strategic Designer
+ 45 25 17 71 15
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Kaj Grønbæk
Distinguished Scientific Advisor
+45 21 49 56 34
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 124
Senior User Experience Specialist, PhD
+45 51 88 30 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 232
Profilbillede af Karsten Noe
Principal Visual Computing Specialist
+45 40 24 80 03
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Kaspar Nielsen
Principal Software Architect
+45 61 79 05 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 233
Profilbillede af Kasper Noer Andersen
Specialist Organisation Analyst
+45 26 83 80 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Kasper Nørlund
Senior Designer
+45 26 84 73 12
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Creative Technologist
+45 53 53 58 50
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Studentermedhjælper
+45 93 50 89 18
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Katrine Hommelhoff Jensen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 26 28 27 98
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Kenny Erleben
Scientific Advisor
+45 29 63 11 08
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Kirsten Preem
Project Controller
Regnskab
+ 45 21 49 91 08
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 382
Assistant Software Engineer
+45 25 46 17 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Visual Computing Engineer
+45 53 37 14 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Lasse Malm Lidegaard
Machine Learning Specialist
+45 31 16 59 43
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Lasse Vestergaard
Specialist Smart Urban Designer
+45 22 41 02 92
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Laura Møller
Strategic Project Manager
+45 93 50 88 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Profilbillede af Laura Lynggaard Nielsen
Senior Anthropologist
+45 40 17 65 53
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Senior Research and Innovation Manager
+45 27 26 54 79
Njalsgade 76, 2300 København S
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 42 50 05 24
Njalsgade 76, 2300 København S
1. etage
Profilbillede af Lene Mortensen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 72 10 46
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 93 52 17 64
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Lisa Wells
Senior Team Leader
+45 24 63 11 31
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 319
Profilbillede af Liselott Stenfeldt
Head of Interactive Spaces Urban Studio - Architect MAA
+45 61 70 95 06
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Profilbillede af Mads Schaarup Andersen
Senior Usable Security Expert, PhD
+45 93 50 84 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Mads Møller Jensen
Senior Digital Solutions Architect
+45 28 77 63 47
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 225
Profilbillede af Magnus Koch
Computer Graphics Engineer
+45 31 35 06 25
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Marie Rørdam Fenger
Senior Digital Innovation Specialist
+45 30 76 07 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 337
Profilbillede af Marlene Thomsen
Marketing and Communications Manager
Kommunikation og Markedsføring
+45 27 28 48 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Martin Møller
Deputy Director
Direktionen
+45 22 15 77 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 224
Profilbillede af Matthias Nielsen
Senior Visual Analytics Specialist PhD
+45 20 65 13 16
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 225
Profilbillede af Mette Breth Bakmand
Senior Digital Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 25 81 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Mia Kruse Rasmussen
Senior Anthropologist
+45 24 66 47 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Michael Christensen
Principal Software Architect
+45 23 38 21 84
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 331
Profilbillede af Michael Bladt Stausholm
Senior Security Architect
+45 20 29 63 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Morten Henriksen Birk
Software Developer
+45 30 11 23 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Profilbillede af Morten Skov Jørgensen
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 21 13 57 07
Njalsgade 76, 2300 København S
Head of Health IT Lab
Professor, Dr.scient.
+45 20 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 320
Morten Pol Engell-Nørregård
Senior Computer Graphics and Simulation Specialist
+45 93 50 85 64
Njalsgade 76, 2300 København S
Machine Learning Specialist
+45 93 50 85 40
Njalsgade 76, 2300 København S
Student Worker
Intern it
+93 52 21 66
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Nikolaj Volgushev
Cryptography Engineer
+45 93 50 87 41
Njalsgade 76, 2300 København S
Senior Project Manager
+45 22 54 50 03
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Interaction Designer
+45 20 89 19 00
BLOX, Fæstningens Materialgård, Frederiksholms Kanal 30, 1220 København K
Profilbillede af Ole Lehrmann Madsen
CEO
Direktionen
+45 20 15 44 51
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 222
Visual Computing Specialist
+45 31 21 46 56
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Peter Andersen
Senior Software Innovation Specialist
Head of IT
Intern it
+45 23 38 24 79
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 237
Principal Visual Computing Engineer
+45 28 74 54 46
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Senior Business Strategist
+45 93 50 89 17
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Rasmus Bækby
Senior Digital Business Strategist
+ 45 40 35 40 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Machine Learning Specialist
+45 93 52 17 63
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Rikke Lillelund Wetterstrøm
Head of People, Technology and Business Lab
+45 51 18 11 82
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 333
Light and Sound Designer, Architect, MAA
+45 26 25 13 35
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 230
Profilbillede af Sacha Mendes da Silva
Deputy Head
+45 30 74 85 76
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Sarah Maria Rasch
Senior Anthropologist
+45 29 17 93 02
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Profilbillede af Sarah Maria Niebe Abel
Simulation Specialist
+45 93 50 87 61
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Sebastian Cappelen
Communications Specialist
Kommunikation og Markedsføring
+45 26 82 26 83
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Shuna Rana Nazari
Machine Learning Specialist
+45 93 52 10 55
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Simon Hammerholt Madsen
Specialist Software Engineer
+45 60 13 85 20
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 325
Senior Communications Editor
Kommunikation og Markedsføring
+45 23 38 23 58
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Susanne Bjerre Johannesen
Accountant
Regnskab
+45 60 68 20 68
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 383
Senior Machine Learning Specialist
+45 26 11 33 16
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Søren B. Pedersen
Interaction Design Developer
+45 93 50 86 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 231
Profilbillede af Søren Rasmussen
Visual Computing Engineer
+45 21 80 51 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Søren Krogh Sørensen
Software Developer
+45 27 24 20 90
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 227
Profilbillede af Tejs Scharling
Principal Solution Architect
+45 40 22 82 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 31 16 67 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Specialist Software Engineer
+45 25 75 99 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 325
Profilbillede af Thomas Spanggaard
Project Controller
Regnskab
+45 51 30 59 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 381
Senior Computer Graphics Engineer
+45 51 44 65 87
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tine Kaag Raun
Senior Graphic Designer
Kommunikation og Markedsføring
+45 29 13 11 94
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Business Development Manager
Salg
+45 61 79 53 21
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 218
Profilbillede af Tore Kasper Frederiksen
Senior Cryptography Engineer, PhD
+45 23 27 77 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Trine Plambech
Manager – Intelligent Sustainability
Principal Green Urban Designer
+45 30 23 66 22
Njalsgade 76, 2300 København S
Profilbillede af Trine Ulla Abildgård Winther
Piccoline
Kommunikation og Markedsføring
+45 60 61 82 01
Njalsgade 76, 2300 København S
Security Architect, PhD
+45 93 50 87 40
Njalsgade 76, 2300 København S
Cyber-Physical Specialist
+45 50 20 50 02
Njalsgade 76, 2300 København S
.